تفاوت کامپوزیت با لمینت دندان

در گذشته دندان‌پزشکان تنها با درمان دردهای دندانی سر و کار داشتند، اما امروزه مراجعه‌کنندگان به طور روزافزون به دنبال ترمیم زیبایی هستند. طی دو دهه گذشته بخش قابل توجهی از افراد به این حوزه جذب شده‌اند. ترمیم زیبایی دندان می‌تواند زیبایی و جذابیت طولانی مدت را در کنار سلامت دندان و دهان برای شما فراهم آورد.
بنابراین اگر روی دندان خود لکه‌ای دارید یا دندان‌های شما دچار تغییر رنگ شده‌اند، اگر دندان شکسته، لب‌پریده، نامرتب دارید، حتی اگر بین دندان‌هایتان فاصله وجود دارد، دیگر جای نگرانی نیست، دندان‌پزشکی زیبایی می‌تواند تمامی نگرانی‌های شما را برطرف کند و ظاهری جذاب برای شما به ارمغان آورد. در دنیای امروز روش‌های متفاوتی برای زیباتر کردن ظاهر دندان‌ها استفاده می‌شوند، از جمله می‌توان به کامپوزیت یا لمینت کردن دندان‌ها اشاره کرد. برای اطلاع از تفاوت این دو روش شایع در حوزه دندان‌پزشکی زیبایی، دراین مقاله ابتدا در مورد انواع ترمیم دندان صحبت شده و سپس شرح مختصری در مورد کامپوزیت‌ها، باندینگ، تاج‌های دندانی و لمینت‌های دندانی ارائه شده است، به شما نشان می‌دهیم چطور این فناوریها می‌توانند مشکلات دندان را برطرف نموده و ظاهری مناسب برای دندانتان خلق کنند

  • کامپوزیت
  • لمینت

کامپوزیت چیست؟ روش انجام آن چیست؟

کامپوزیت ماده سفید رنگ یا همرنگ دندان است که تقریباً از دهه ۱۹۹۰ جایگزین مواد آمالگام شده و عمدتاً در پر کردن دندان پوسیده، سوراخ شده یا شکسته به کار می‌رود. امروزه اکثریت مردم کامپوزیت دندان را به رغم قیمت بالاتر آن نسبت به آمالگام ترجیح می‌دهند. کامپوزیت‌ها همچنین در بهبود ظاهر دندان استفاده می‌شوند و با تغییر رنگ یا تغییر شکل دندان‌های دارای ظاهر و شکل نامطلوب باعث جذاب‌تر شدن دندان‌ها خواهند شد. رنگ مواد کامپوزیت را می‌توان با توجه به مینای دندان هر بیمار تهیه کرد. این مواد در پر کردن دندان، ساخت لمینت‌ها، تاج گذاشتن جزئی یا کامل روی دندان و ترمیم دندان استفاده می‌شود.
زیبایی مهمترین برتری کامپوزیت‌ها به شمار می‌روند، دندان‌پزشک می‌تواند با ترکیب رنگ‌ها نزدیک‌ترین رنگ به رنگ طبیعی دندان را ایجاد کند، به طوری که پس از ترمیم اطرافیان شما متوجه این مواد نخواهند شد. کامپوزیت‌ها با اتصال به دندان از باقی ساختار دندان حمایت می‌کنند و از شکستن دندان جلوگیری می‌کنند، ضمن اینکه از دندان در برابر تغییرات بیش از حد درجه حرارت محافظت خواهند کرد. مواد کامپوزیت می‌توانند دندان را احیا و تقویت کنند، بر خلاف پرکردگی با مواد فلزی که باعث ضعیف شدن دندان می‌شوند. دندان‌پزشک مجبور نیست برای پر کردن دندان سطح بزرگی از ساختار طبیعی دندان را بتراشد و درنتیجه بخش قابل توجهی از دندان حفظ می‌شود. کامپوزیت‌ها در عین حال که سلامتی دندان را بهبود می‌دهند، ظاهر مناسبی هم برای دندان ایجاد می‌کنند. حساسیت دندانی در صورت استفاده از این مواد کمتر از آمالگام خواهد بود.
اگرچه این مواد با دوام هستند اما در مقایسه با آمالگام و پورسلین دوام کمتری دارند، کامپوزیت‌ها حدود ۳ تا ۷ سال و بسته به مراقبت‌های پس از ترمیم عمر خواهند کرد. از طرف دیگر کامپوزیت سریع‌تر از مینای دندان طبیعی اطراف خود فرسوده می‌شود. مدت زمان حضور در دندان‌پزشکی نسبت به آمالگام طولانی‌تر است و در برخی موارد لازم است بیش از یک جلسه به مطب مراجعه کرد. هزینه پر کردن با کامپوزیت بیشتر از آمالگام است، اما نسبت به سایر روش‌ها مناسب‌تر است. در رابطه با رنگ کامپوزیت‌ها هم باید گفت که مصرف چای، قهوه و سایر مواد غذایی رنگی به مرور زمان تغییر رنگ خواهند داد.

لمینت دندانی

آیا می‌دانید استفاده از لمینت‌های دندانی یکی از شایع‌ترین درمان‌های دندان‌پزشکی زیبایی در سرتاسر جهان به شمار می‌رود؟ لمینت‌ها، پوسته‌های نازک به شکل و رنگ دندان هستند که بر روی سطح دندان قرار می‌گیرند و با تغییر شکل، اندازه و رنگ دندان، ظاهر دندان‌ها را بهبود می‌بخشند. آن‌ها معمولاً به سطح جلویی دندان متصل می‌شوند. لمینت‌ها از جنس رزین کامپوزیت یا پورسلین هستند. این پروسه گزینه‌ای مناسب برای بهبود ظاهر دندان‌های جلویی است. لمینت‌ها به طور معمول روی دندان تغییر رنگ داده قرار می‌گیرند، از یک طرف رنگ زیبایی به دندان داده و از طرف دیگر لبخندی جذاب خلق می‌کنند.
لمینت‌ کردن روشی متداول برای تغییر دادن رنگ، اندازه یا شکل دندان است. لمینت‌ها علاوه بر زیباتر کردن دندان، می‌توانند بسیاری از عیوب دندان از جمله کجی، نامرتبی، ترک‌خوردگی یا شکستگی را بپوشانند و فاصله بین دندان‌ها را پر کنند. به طور کلی در صورتی که لمینت‌ها به صورت صحیح و دقیق بر روی دندان قرار گیرند، برای سال‌های طولانی دوام خواهند آورد. با این حال همیشه این سوال مطرح می‌شود که قرار گرفتن لمینت‌ها روی دندان باعث آسیب رساندن به دندان طبیعی نمی‌شود؟
لمینت‌ها به دندان طبیعی فرد آسیب نمی‌زنند، در صورتی که دندان‌پزشک از تجربه و مهارت کافی برای انجام این پروسه برخوردار باشد هیچ گونه آسیبی به دندان طبیعی وارد نخواهد شد. در این روش صرفاً سطح مینای دندان تراشیده می‌شود و سپس لمینت‌ها روی سطح جلویی دندان قرار می‌گیرند. به همین دلیل اگر تغییر شکل دائمی دندان برای شما مشکلی ایجاد نمی‌کند، می‌توانید برای آغاز این پروسه درمانی با دندانپزشک مشورت کنید. ایشان پس از انجام آزمایش و عکس‌برداری از دندان‌ها می‌تواند به شما اعلام کند که این روش گزینه مناسبی برای شرایط دندانی شما است یا خیر.

جهت رزرو وقت با شماره های ما تماس بگیرید